Суспільно-політичні орієнтації населення України (червень:2018)

Центр соціальних досліджень "СОФІЯ"
Науковий підхід в соціології
червень:2018
Основні результати опитування
(повні формулювання питань та одномірні розподіли відповідей на питання див. у кінці прес-релізу)
Оцінка ситуації в країні

Українські громадяни переважно критично оцінюють ситуацію в країні. Більшість (65,1%) опитаних з тою чи іншою впевненістю вважають, що справи в Україні йдуть у неправильному напрямі. Значно менше (14,7%) тих, хто дотримується точки зору, що справи йдуть «однозначно» у правильному напрямі або «скоріше» у правильному напрямі. (Вважають, що справи йдуть і в правильному, і в неправильному напрямі – 14,6%. Не визначилися з відповіддю – 5,6% опитаних).

Значна частина населення сьогодні живе у злиднях. Серед опитаних громадян 26,7% вказали, що коштів їм вистачає тільки на продукти харчування, а для 6,8% респондентів грошей не вистачає навіть на їжу. Майже половині населення (43,9% опитаних) доходів вистачає лише на харчування та дешеві товари повсякденного вжитку.

У масовій свідомості широко розповсюджена точка зору, що за кордоном молоді українці зможуть себе краще реалізувати, аніж вдома. На думкупереважної більшості опитаних (70,8%), українська молодь має кращі можливості для самореалізації за кордоном. Тільки чверть (24,1%) респондентів вважає, що молодь зможе краще себе реалізувати в Україні. (Не визначилися з відповіддю – 5,1% опитаних).
Оцінка діяльності влади
Переважна більшість (78,3%) опитаних тою чи іншою мірою не схвалює роботу Петра Порошенка на посаді Президента України. Сьогодні позитивно оцінюють роботу Порошенка («повністю схвалюють» або «скоріше схвалюють») 16,5% респондентів. (Не визначилися з відповіддю – 5,2% опитаних).

Так само критично сприймається діяльність уряду. Роботу Кабінету Міністрів «категорично не схвалює» або «скоріше не схвалює» 70,2% опитаних. Частка позитивних оцінок становить 21,6%. (Не визначилися з відповіддю – 8,2% опитаних).
Електоральні орієнтації
Серед потенційних претендентів на посаду Президента України жоден політик не має такого рівня підтримки, який дозволив би розраховувати на перемогу в першому турі голосування. Якби на момент опитування відбувалися президентські вибори, то найкращі шанси вийти до другого туру мали б Юлія Тимошенко, Юрій Бойко та Петро Порошенко.

Серед респондентів, які братимуть участь у виборах, мають намір проголосувати…

 • за Ю.Тимошенко - 12,4%,

 • за Ю.Бойка - 9,2%,

 • за П.Порошенка – 8,9%.
 • Різниця електоральних показників Ю.Бойка і П.Порошенка – статистично незначуща, обидва вони мають рівні шанси вийти до другого туру.

Деякі потенційні кандидати також мають шанси вийти до другого туру президентських виборів. Порівняно високі показники електоральної підтримки мають Анатолій Гриценко (8,0%), Володимир Зеленський (7,8%), Олег Ляшко (7,6%) та Святослав Вакарчук (7,0%). (Інші потенційні кандидати отримали менше 6,0% підтримки в кожному випадку).

Якби «Опозиційний блок» і партія «За Життя» висунули Юрія Бойка у якості єдиного кандидата, то беззаперечними фаворитами першого туру президентських виборів стали б Юлія Тимошенко і Юрій Бойко. В цьому випадку Ю.Тимошенко підтримали б 12,7% респондентів (серед тих, хто братиме участь у голосуванні), а Ю.Бойка - 12,1%. Отже, обидва кандидати мали б рівні шанси здобути перемогу у президентських перегонах. (Інші потенційні кандидати отримали менше 9,0% підтримки в кожному випадку).

Громадська думка скептично сприймає майбутні президентські вибори з огляду на те, наскільки офіційні результати голосування об'єктивно відображатимуть волевиявлення громадян. Дві третини(66,7%) опитаних вважають, що результати голосування будуть значною мірою сфальсифіковані. Тільки 18,1% респондентів дотримуються думки, що голосування та підрахунок голосів на майбутніх президентських виборах відбуватиметься достатньо чесно, без значних порушень і фальсифікацій. Отже, в суспільстві існує серйозна недовіра щодо спроможності влади забезпечитичесні вибориі незалежне волевиявлення громадян.

Якби на момент опитування відбувалися парламентські вибори (голосування за партійними списками), то найкращі шанси подолати 5-відсотковий бар'єр мали б ВО «Батьківщина», «Опозиційний блок», Блок Петра Порошенка «Солідарність», партія «Громадянська позиція», партія «Слуга народу», Радикальна партія Олега Ляшка та Партія «За Життя».

Серед респондентів, які братимуть участь у виборах, мають намір проголосувати…

 • за «Батьківщину» – 12,1%,

 • за «Опозиційний блок» – 10,4%,

 • за БПП «Солідарність» – 8,1%,

 • за партію «Громадянська позиція» – 7,8%,

 • за партію «Слуга народу» – 6,5%,

 • за Радикальну партію Олега Ляшка – 6,2%,

 • за партію «За Життя» – 5,3%.

Інші партії мають менше 5,0% прихильників (у кожному окремому випадку).

Якби партії «Опозиційний блок» і «За Життя» об'єдналися, то на парламентських виборах така об'єднана партія здобула би перше місце за кількістю отриманих голосів (мається на увазі голосування за партійними списками). У даному випадку, серед респондентів, які братимуть участь у виборах, мають намір проголосувати…

 • за «Опозиційний блок – За Життя» – 13,6%,

 • за «Батьківщину» – 12,5%,

 • за БПП «Солідарність» – 8,1%,

 • за партію «Громадянська позиція» – 7,8%,

 • за партію «Слуга народу» – 7,0%,

 • за Радикальну партію Олега Ляшка – 6,8%,

Інші партії мають менше 6,0% прихильників (у кожному окремому випадку).
Made on
Tilda